Tavla Tarihçesi

Betboo TavlaOrtaya çıkışı M.Ö 3000 yıllarına dayandığı tahmin edilen Tavla, tahta üzerinde oynanan 15 beyaz pul, 15 siyah pul ve 2 zardan oluşan bir oyundur. Tavla, italyanca kökenli bir kelime olup ‘tahta’ anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde çok eski bir tarihe sahip olan bu oyun bir çok millet tarafından benimsenmiş ve gelenekselleştirilmiştir. İlk icat edildiği dönemde pul ve zarların gerçek kemikten yapıldığı düşünülmektedir. Tavladaki 6’şar adet oyuncu haneleri 12 ayı, 15 beyaz ve 15 siyah pul ayın 15 gece ve 15 gündüzünü, tahta üzerindeki karşılıklı 12’şer hane de günün 24 saatini temsil ettiğine inanılmaktadır.
1400’lü yılların başlarında Türklerde tavla oyunu yaygınlaşmıştır. Osmanlı Devleti’nin yükseliş döneminde tavla çok büyük bir önem taşımaya başlamıştır. Osmanlı’dan günümüze kadar tavla geleneğimizdeki yerini korumuş ve bugün de yerini korumaya devam etmektedir. Tavlada 4500’den fazla hamle olasığı bulunmaktadır. Ancak oyunda bulunan zarlar ile oynanması şans unsuru temsil etmektedir. Tavla hesap, taktik, olasılık ve şansın bir arada olduğu bir strateji oyunudur.

Betboo Tavla

Özellike Türk insanının kıraathanelerde ve cafelerde oynadığı ve adeta kültür haline gelen Tavla oyunu Betboo oyun içeriklerinde bulunmaktadır. Sizde eğer sağlam bir Tavla oyuncusuysanız ve Tavla oyunundaki şansınıza ve yeteneğinize güveniyorsanız, arkadaşlarınız ve çevrenizde kendinizi bir Tavla Ustası olarak görüyorsanız Betboo Tavla özelliği sayesinde gerçek parasıyla diğer tavla oyuncularını yenebilir ve bu şekilde para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Betboo Tavla

Betboo Mobil Tavla

Mobil cihazlara uyumlu olan Betboo sitesinde Tavla oyunu oynamak için sadece  bilgisayar ile siteye giriş yapmak zorunda değlsiniz. Nerede olursanız olun dilediğiniz her yerden mobil cihazlarınız aracılığıyla Betboo Mobil Tavla bölümüne erişim sağlıyabilirsiniz.

Betboo Tavla
4.3 (85.56%) 36 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir